EN


Kolejne spotkania w ramach projektu engAGE za nami. W sierpniu odwiedziliśmy Oslo, natomiast kilka dni temu, w dniach 5-9 listopada, pracowaliśmy w Alanyi, w Turcji.

Przypomnijmy: projekt engAGE zrzesza siedem instytucji z sześciu krajów (Irlandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Turcja oraz dwie instytucje z Rumunii) i dotyczy sytuacji seniorów w państwach Europy. Celem projektu jest określenie i wskazanie najważniejszych potrzeb, tego, czego osoby starsze potrzebują, zarówno w kwestii aktywności fizycznej, jak i psychicznej. Od października ubiegłego roku każda z instytucji pracuje w swoim kraju na własną rękę, zajmując się lokalnymi badaniami, by podczas spotkań partnerskich podsumować zdobytą wiedzę, wypunktować najważniejsze szczegóły i porównać swoje wyniki.

W stolicy Norwegii, Oslo, omawialiśmy wyniki ankiet, które każdy z partnerów miał przeprowadzić w swoim lokalnym otoczeniu. Oczywiście, faktem jest, że badanie, które miało na celu sprawdzenie i ustalenie potrzeb i życzeń osób starszych w regionie nie jest adekwatne do sytuacji ogólnokrajowej, jednak wyniki umożliwiły nam dowiedzenie się, jak grodziscy seniorzy chcieliby spędzać swój wolny czas. Swoje badania każda instytucja przedstawiła podczas spotkania, na którym obecny był przedstawiciel norweskich związków zawodowych.

Istotnym punktem każdego spotkania partnerskiego są tak zwane best practice exchanges, czyli wymiana doświadczeń pod kątem spędzania wolnego czasu. W Norwegii mieliśmy okazję zwiedzić Urząd Miasta, wziąć udział w muzycznym festiwalu Mela (co dla naszego stowarzyszenia jest szczególnie istotne, bo zajmujemy się także promocją muzyki niezależnej), odwiedzić zmodernizowaną bibliotekę w Lørenskog oraz spotkać się z burmistrzem tego miasta. Co ważne, mogliśmy dowiedzieć się również o działalności takich instytucji jak OXLO i Norsk Folkehjelp.

Ostatnie spotkanie w Turcji, odbywające się w dniach 5-9 listopada w Alanyi, miało na celu porównanie potrzeb seniorów z państw instytucji uczestniczących w projekcie. Tym razem mieliśmy podsumować najważniejsze szczegóły związane ze wspomnianymi wcześniej badaniami (ankiety) i wspólnie je porównać, patrząc przez pryzmat europejski. Wnioski, jakie się nasuwają, są proste i jednocześnie dla Polski smutne: porównywanie sytuacji seniorów u nas i w Norwegii czy Irlandii mija się z celem. Powód? Sytuacja finansowa i opieka państwa, a w szczególności władz lokalnych.

Następnym krokiem w ramach engAGE będzie rozwinięcie tego, nad czym pracowaliśmy podczas spotkania na Uniwersytecie HEP w Alanyi - przygotowanie potencjalnych propozycji spędzania wolnego czasu dla seniorów w naszym lokalnym środowisku. W końcu, mieszkając w Grodzisku, dobrze wiemy, czego potrzebują nasi starsi mieszkańcy.

Podczas naszego pobytu w Turcji nie zabrakło również aktywności przeznaczonej dla seniorów, a tymi są wycieczki. Rejs po Morzu Śródziemnym wzdłuż Alanyi, zwiedzenie meczetu, odwiedzenie kanionu Sapadere - to tylko kilka z licznych możliwości, jakie zorganizował nasz turecki partner.

Następne spotkanie dopiero w przyszłym roku. W kwietniu, w Dublinie. Zapowiada się mgliście i deszczowo.
Czyli dobrze!

Przewodnik dla trenerów - Warsztaty z młodzieżą

ankieta

Moje dorastanie - podręczniki