O nas

Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja

Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja zajmuje się sprawami edukacji dorosłych i szeroko pojętej kultury niszowej, niezależnej. Założycielami Stowarzyszenia są osoby od lat działające przy projektach unijnych związanych z edukacją dorosłych w ramach Ośrodka Edukacyjnego Taurus , a także osoby zajmujące się na co dzień tematyką kulturalną (muzyka, sztuka, dziennikarstwo, wydarzenia muzyczne). Doświadczenie naszych członków na tak wielu płaszczyznach sprawia, że warto zainteresować się działalnością Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja.

Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną, zarejestrowanym w KRS pod Nr 0000439497. Terenem działania stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Zakres działalności:

R

Edukacja

Od 2013 roku realizujemy projekty współfinansowane przez Komisję Europejską (Grundtvig 2, obecnie Erasmus Plus). W sferze naszych zainteresowań znajdują się: edukacja dorosłych, przeciwdziałanie przemocy i nadużyć seksualnych, profilaktyka HIV/AIDS, działania z seniorami, pielęgnowanie zdrowych nawyków żywieniowych i nowe sposoby nauczania i edukacji. 

R

Lokalne działania

Trasa po niepisanych zabytkach Grodziska Mazowieckiego oraz książka, publikacja dotycząca lokalnych bohaterów wojny polsko-bolszewickiej z powiatu grodziskiego razem z wirtualnym spacerem. Plakaty, ekotorby i plecaki. Przywracanie pamięci miasta. Tym zajmujemy się w Grodzisku Mazowieckim, bo myśląc o przyszłości, trzeba pamiętać o przeszłości. 

R

Książki

Wydaliśmy takie książki jak „Tyle piękna. O łódzkiej rzeźbie w przestrzeni miejskiej” Marii Nowakowskiej, „Jeszcze jest, za chwilę było. Szlakiem (niepisanych) zabytków Grodziska Mazowieckiego i „Żydowski ślad Grodziska Mazowieckiego” Piotra Strzemiecznego, zin „Śmietanka” z wystawy Galerii W Y na WGW 2020 czy katalogi: Blask | Brzask (2017), #AV #EL (2018), Ślad (2019) oraz Organica (2020) i Dybuk z Grodziska (2020). W przygotowaniu druga część „Tyle piękna”. 

R

Galeria W Y

Od 2016 roku prowadzimy w Łodzi galerię sztuki współczesnej W Y skupioną na nowych mediach, sztuce audiowizualnej i działaniach performatywnych.

R

Festiwal Kultury Żydowskiej

We wrześniu 2020 roku zainicjowaliśmy w Grodzisku Mazowieckim ideę Festiwalu Kultury Żydowskiej. Pierwsza edycja trwała 7 dni (12-18.09) i liczyła 29 wydarzeń. 

R

Sztuka współczesna

W 2017 roku realizowaliśmy w Łodzi Festiwal Sztuki Współczesnej Blask | Brzask, w 2019 stworzyliśmy wystawę ŚLAD poświęconą byłej łódzkiej galerii Ślad profesora Janusza Zagrodzkiego, a w sierpniu 2020 w przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi odbyła się wystawa Galeria Wymiany. Organica (zapisy mechaniczno-biologiczne, 1958-2020). Obu wydarzeniom towarzyszyły Działania performatywne z open call dla artystek i artystów.