Pierwsza publikacja o grodziskiej synagodze już dostępna

paź 4, 2023 | Aktualności

Poznajcie historię, jaką niesie ze sobą Synagoga w Grodzisku Mazowieckim. Wybudowana w latach 60. XIX wieku bożnica doczekała się swojej publikacji. Możecie się zapoznać z historią grodziskiej synagogi i Gminy Żydowskiej w Grodzisku w publikacji poniżej. 

Wielka Synagoga w Grodzisku została wybudowana w XIX wieku i mimo zaleceń, aby była murowana, dzięki żydowskim kupcom i właścicielom pobliskich lasów, którzy przekazali drewno na jej budowę, taka właśnie była – drewniana i okazała. Historię Synagogi poznacie z publikacji, pierwszej tego typu, która dostępna jest poniżej.

IV Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim już się zakończył, ale nadal zbieramy środki na Zrzutce na pokrycie nieoczekiwanych kosztów, które pojawiły się w związku z częściowym wycofaniem się jednego ze sponsorów. Jeśli chcecie nam pomóc, zachęcamy do przekazywania dowolnych darowizn na naszej zrzutkowej kampanii: http://zrzutka.pl/5f7awu

Synagoga w Grodzisku, którą wydaliśmy w trzech językach (polskim, angielskim i ukraińskim), dostępna jest także tutaj (link).

Publikacja ukazała się dzięki i w ramach:

Zadanie „Synagoga w Grodzisku” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa 2023.
Zadanie publiczne pn. IV Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim: Majse dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Grodziska Mazowieckiego.
Wydarzenie wsparte z dofinansowania Starostwa Powiatu Grodziskiego.
Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Ambasady Izraela w Polsce
Honorowy patronat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Wydarzenie objęte patronatem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie
SPONSORZY:
Ireneusz Amonowicz
AB Industry
AJC – American Jewish Committee,
Biuro Turystyczne Tauri Anna Olędzka,
Fundacja Jakob Haberfeld Story,
Muzeum Getta Warszawskiego,
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, PSS Społem w Grodzisku Mazowieckim,
Warszawska Kolej Dojazdowa
PARTNERZY:
Ambasada Izraela w Polsce | Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki | Fundacja Nobiscum | Galeria W Y | Ginzach Kiddush Hashem, Israel | Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi | Muzeum Dulag 121 | Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki | Restauracja The Park | Warszawska Kolej Dojazdowa
Darowizny przekazali, za co dziękujemy!:
Joanna Bakoń, Artur Chrzanowski, Justyna Duriasz-Bułhak, Marzena Dobosz, Agnieszka Kacprzak, Maciej Krajewski, Karolina Kuran, Bela Małnowicz, Ula Misiło, Urszula Muszyńska, Gary Palgon, Ewa Partum, Kacper Puchalski, Agata Rakowiecka, Serge Rozenblum, Agata Smela, Maria Sławek, Marius Mendel Stempler-Stepniewski, Krzysztof Stępień, Jakub Szewczyk, Maria Szulc, Albert Waslet, Dariusz Wencel, Konrad Wencel, Karen Whittredge, Antonina Zalewska, Zofia Zięba, oraz Miłosz, Izia, Bożena, Agata, Agnieszka, Łucja, Jacek.