Po spotkaniu Engage w Rathenow

kw. 22, 2014 | Aktualności, Projekty

I skończyło się. W dniach 9—13 kwietnia gościliśmy w Rathenow, maleńkim miasteczku, hen, w odległej Brandenburgii. A wszystko w ramach engAGE, projektu poświęconego seniorom – ich sytuacji i potrzebom.

Tym razem siedem instytucji z sześciu krajów zjechały się do Niemiec, a dokładniej do Rathenow – małego, bo liczącego zaledwie jakieś dwadzieścia tysięcy mieszkańców, leżącego nad malowniczą Hawelą miasta. Wiadomo, spośród wszystkich państw partnerskich (Irlandia, Norwegia, Polska, Rumunia, Turcja) mieliśmy najbliżej, zatem grzechem było nie skorzystać z możliwości dojazdu do Niemiec samochodem. I tym sposobem byliśmy ostatnimi osobami, które przyjechały w środę, 9 kwietnia do Rathenow.

Głównym zadaniem, jakie przed nami stało, było ułożenie ankiety dla seniorów, która zaprezentuje ich potrzeby i życzenia. Debata przy układaniu pytań okazała się być długa i, co tu dużo mówić, trudna. W końcu wiadomo – gdzie sześć państw, tam siedem pomysłów. W końcu jednak udało się dojść do porozumienia, a na następnym spotkaniu w Oslo (już w sierpniu!) będziemy omawiać wyniki badań.

A z rzeczy przyjemniejszych, czyli tak zwanej wymiany doświadczeń, udało nam się zwiedzić Poczdam i Berlin, poznań burmistrza Rathenow i spróbować ciężkiej oraz bardzo słonej kuchni brandenburskiej.

Następny zjazd już w sierpniu. Wtedy będziemy wizytować Oslo