Podkast: Góra Lodowa z udziałem prof. Ryszarda Kluszczyńskiego i dra Piotra Kotlickiego

cze 5, 2024 | Aktualności, Galeria W Y, Podcasty

Zachęcamy do wysłuchania nagrania ze spotkania w Galerii W Y wokół wystawy Góra Lodowa.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze spotkania z profesorem Ryszardem Kluszczyńskim, kierownikiem Katedry Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, oraz doktorem Piotrem Kotlickim z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi, artystą, którego prace można obecnie zobaczyć na wystawie „Góra Lodowa”.

„Góra Lodowa” jest komentarzem na temat zmian klimatycznych, przypominając o potrzebie działań. Prezentowane prace i działanie performatywne stają się apelem i manifestacją pilnej potrzeby reakcji.

„Góra Lodowa” stara się analizować obecny stan klimatu, ale także ukazuje tę sytuację jako indywidualną katastrofę. Stawia fundamentalne pytania dotyczące naszej roli i samodzielnej odpowiedzialności w kontekście globalnego ocieplenia. Czy jako jednostki jesteśmy zdolni w jakikolwiek sposób przyczynić się do rozwiązania problemu i pomóc w jego powstrzymaniu? Kiedy powinniśmy zacząć działać? Czy już nadszedł czas, czy jeszcze czekamy? Czy musimy uciekać, czy sami będziemy ogniwem uchodźców klimatycznych? Czy nasze podejście do uprawy roślin wymaga rewizji? Czy powinniśmy ratować zagrożone gatunki roślin, czy też powinniśmy skupić się na hodowli tych, które są bardziej odporne na suszę?

Zadanie „Góra lodowa” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.