Historie budują mężczyźni – tak zwykło się uważać, bo to o mężczyznach najwięcej się mówi i pisze. A co z kobietami? Co z kobietami związanymi przez lata z Grodziskiem Mazowieckim? Postanowiliśmy przybliżyć Wam his..herstorie mieszkanek Grodziska. Zobaczcie Grodziskie Herstorie.
Pisać i opowiadać o mężczyznach nie jest trudno. W ogólnej retoryce pojawiają się wszędzie – mniej lub bardziej wybitne jednostki, artyści, malarze, politycy, lekarze. To nic trudnego. Gorzej i ciekawiej, jeśli zechce się opowiedzieć o losach kobiet. Postanowiliśmy prześledzić losy mieszkanek Grodziska, kobiet z miastem związanych, o których nie mówi się na co dzień. Niektóre są lepiej znane, jak Anna Dębska lub Ewa Partum. Inne mniej, jak Regina Cukier, również pochodząca z Grodziska Żydówka, czy Hanna Malewska.
Przedstawiamy Państwu publikację powstałą w ramach projektu Dziedzictwo 2022. Grodzisk Mazowiecki jakim go (nie)znamy.
Ebook dostępny jest do pobrania tutaj, a broszurę w wersji drukowanej można zamówić w systemie Zapłać ile chcesz.
Publikacja ukazała się w ramach Zadania Dziedzictwo 2022. Grodzisk Mazowiecki jakim go (nie)znamy dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.
Wydarzenie Dziedzictwo objęto Honorowym Patronatem Burmistrza Grodziska Mazowieckiego.