Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa możemy realizować autorski projekt Jeszcze jest, za chwilę było. Szlakiem (niepisanych) zabytków Grodziska Mazowieckiego.
Głównym celem jest uświadomienie mieszkańców Grodziska w kwestii architektury i zabytków (niepisanych), jakie ich otaczają na co dzień. To istotny element kształtujący postawy społeczeństwa obywatelskiego i lokalnego patriotyzmu.
Rozwój samoświadomości mieszkańców wpływa na utrzymywanie pamięci samych miast, kształtowanie ich historii i dbanie o przyszłość. Celem jest również podniesienie świadomości społecznej w zakresie znajomości lokalnej/regionalnej historii i dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców oraz aktywizacja społeczeństwa lokalnego w zakresie rozwoju samoświadomości historycznej i społecznej Zakładany jest także rozwój społeczny mieszkańców powiatu, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego na poziomie mikro.
Powstałe spisy budynków, opracowanie aplikacji (spacer wirtualny) i książka mogą stanowić nowe bodźce dla mieszkańców na płaszczyźnie rozwijania świadomości miejskiej. Szczegółowe publikacje umożliwią poznanie miasta – zapoznanie się z obecnie dostępnymi miejscami i związanymi z nimi historiami.
Celem jest również zmobilizowanie władz miasta i gminy do objęcia troską i opieką lokalne zabytkowe budynki oraz dalszy rozwój aplikacji. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wpisywanie poszczególnych budynków do listy konserwatora zabytków oraz zachowanie najważniejszych miejsc przed zdezelowaniem.
Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.
Co udało nam się stworzyć podczas prac projektowych:
Książka Jeszcze jest, za chwilę było – złap swój egzemplarz!
Ebook (pobierz darmową wersję cyfrową)
Książka w wersji online (na platformie issuu)
Plecaki z symbolami grodziskiej architektury