Jeszcze jest, za chwilę było. Szlakiem (niepisanych) zabytków Grodziska Mazowieckiego

paź 26, 2020

Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa możemy realizować autorski projekt Jeszcze jest, za chwilę było. Szlakiem (niepisanych) zabytków Grodziska Mazowieckiego.

Głównym celem jest uświadomienie mieszkańców Grodziska w kwestii architektury i zabytków (niepisanych), jakie ich otaczają na co dzień. To istotny element kształtujący postawy społeczeństwa obywatelskiego i lokalnego patriotyzmu.

Rozwój samoświadomości mieszkańców wpływa na utrzymywanie pamięci samych miast, kształtowanie ich historii i dbanie o przyszłość. Celem jest również podniesienie świadomości społecznej w zakresie znajomości lokalnej/regionalnej historii i dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców oraz aktywizacja społeczeństwa lokalnego w zakresie rozwoju samoświadomości historycznej i społecznej Zakładany jest także rozwój społeczny mieszkańców powiatu, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego na poziomie mikro.

Powstałe spisy budynków, opracowanie aplikacji (spacer wirtualny) i książka mogą stanowić nowe bodźce dla mieszkańców na płaszczyźnie rozwijania świadomości miejskiej. Szczegółowe publikacje umożliwią poznanie miasta – zapoznanie się z obecnie dostępnymi miejscami i związanymi z nimi historiami.

Celem jest również zmobilizowanie władz miasta i gminy do objęcia troską i opieką lokalne zabytkowe budynki oraz dalszy rozwój aplikacji. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wpisywanie poszczególnych budynków do listy konserwatora zabytków oraz zachowanie najważniejszych miejsc przed zdezelowaniem.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Co udało nam się stworzyć podczas prac projektowych:

Książka Jeszcze jest, za chwilę było – złap swój egzemplarz!

Ebook (pobierz darmową wersję cyfrową)

Książka w wersji online (na platformie issuu)

Aplikacja Tropiciel

Plecaki z symbolami grodziskiej architektury

Plakaty z symbolami grodziskiej architektury

Polub fanpage projektu!

Trwają właśnie prace nad ostateczną formą trzeciej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim. Już teraz możemy zapowiedzieć, że tego lata w Grodzisku Mazowieckim znowu wydarzy się całkiem sporo. 

Zaplanowaliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy, pokazy filmowe, koncerty. Powstaną foldery poświęcone społeczności żydowskiej, w Grodzisku stanie również plenerowa instalacja poświęcona Rodzinie Gerechtów oraz belgijskim Żydom, do której przygotujemy również publikację. Kuratorką tego działania będzie Magdalena Kamińska, która kuratorowała ubiegłorocznej wystawie Ze wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Historia jednej rodziny.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury (program Kultura – Interwencje), Fundacji PZU, Ambasadzie Belgii w Polsce i na Litwie, Urzędowi Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, hurtowni Merkurion, Starostwu Powiatu Grodziskiego oraz przedsiębiorstwu FIB. W tym roku uzyskaliśmy również pomoc ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Aby w pełni móc rozwijać formułę festiwalu, nadal poszukujemy osób i instytucji, które wsparłyby – nawet symbolicznie – finansowo wydarzenie. Dzięki dobrowolnym darowiznom będziemy mogli zorganizować więcej koncertów, publikacji, warsztatów dla wszystkich grup wiekowych czy nakręcić wideo poświęcone społeczności żydowskiej z Grodziska i okolic oraz rozwinąć koncepcję plenerowej instalacji, która stanie w Grodzisku Mazowieckim. Jeśli chcieliby Państwo dofinansować Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku lub znają osoby, dla których historia i sztuka stanowią ważną część zainteresowań, prosimy o dobrowolną wpłatę, tytułem Darowizna na cele statutowe stowarzyszenia na numer konta:

19 1750 0012 0000 0000 3484 9048 

Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja
ul. Kościuszki 41 m 3, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
NIP: 5291800244

Zachęcamy do współpracy również, a może przede wszystkim, lokalnych przedsiębiorców. Dane do kontaktu: info@nkie.pl, tel.: 603616677.  

 Polecane materiały związane z Festiwalem:

Zachęcamy do zapoznania się z raportem z II edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Fotorelacje z wydarzeń

Książka Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Labirynt Bronki – issuu

Książka Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Labirynt Bronki – PDF

Książka Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Labirynt Bronki – wersja fizyczna w naszym sklepie w cenie ZAPŁAĆ ILE CHCESZ. 

Katalog z I edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej – issuu

Katalog z I edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej – wersja fizyczna w naszym sklepie w cenie ZAPŁAĆ ILE CHCESZ

Książka Żydowski ślad Grodziska Mazowieckiego – issuu

Książka Żydowski ślad Grodziska Mazowieckiego – wersja fizyczna w naszym sklepie w cenie ZAPŁAĆ ILE CHCESZ

Plansza komiksowa Edelman w Grodzisku (wersja online)

Wideoreportaż: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi

Wideoreportaż: Cmentarz żydowski w Grodzisku Mazowieckim

Gotowanie online: falafel z ciecierzycy / falafel z bobu

Gotowanie online: hummus

Gotowanie online: szakszuka

Gotowanie online: tabbouleh

Nasz kanał na YouTube

 

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja / Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura.

 

 

 

Zadanie publiczne pn. Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim. Trzecia edycja dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Partner Fundacja PZU.

Honorowy Patronat Burmistrza Grodziska Mazowieckiego.