Jeszcze jest, za chwilę było. Szlakiem (niepisanych) zabytków Grodziska Mazowieckiego

paź 26, 2020

Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa możemy realizować autorski projekt Jeszcze jest, za chwilę było. Szlakiem (niepisanych) zabytków Grodziska Mazowieckiego.

Głównym celem jest uświadomienie mieszkańców Grodziska w kwestii architektury i zabytków (niepisanych), jakie ich otaczają na co dzień. To istotny element kształtujący postawy społeczeństwa obywatelskiego i lokalnego patriotyzmu.

Rozwój samoświadomości mieszkańców wpływa na utrzymywanie pamięci samych miast, kształtowanie ich historii i dbanie o przyszłość. Celem jest również podniesienie świadomości społecznej w zakresie znajomości lokalnej/regionalnej historii i dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców oraz aktywizacja społeczeństwa lokalnego w zakresie rozwoju samoświadomości historycznej i społecznej Zakładany jest także rozwój społeczny mieszkańców powiatu, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego na poziomie mikro.

Powstałe spisy budynków, opracowanie aplikacji (spacer wirtualny) i książka mogą stanowić nowe bodźce dla mieszkańców na płaszczyźnie rozwijania świadomości miejskiej. Szczegółowe publikacje umożliwią poznanie miasta – zapoznanie się z obecnie dostępnymi miejscami i związanymi z nimi historiami.

Celem jest również zmobilizowanie władz miasta i gminy do objęcia troską i opieką lokalne zabytkowe budynki oraz dalszy rozwój aplikacji. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wpisywanie poszczególnych budynków do listy konserwatora zabytków oraz zachowanie najważniejszych miejsc przed zdezelowaniem.

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Co udało nam się stworzyć podczas prac projektowych:

Książka Jeszcze jest, za chwilę było – złap swój egzemplarz!

Ebook (pobierz darmową wersję cyfrową)

Książka w wersji online (na platformie issuu)

Aplikacja Tropiciel

Plecaki z symbolami grodziskiej architektury

Plakaty z symbolami grodziskiej architektury

Polub fanpage projektu!