Rusza przedsprzedaż książki Tyle Piękna II Marii Nowakowskiej

mar 24, 2021 | Aktualności, Projekty

Zapowiadamy nową premierę! Już 29 marca w sprzedaży pojawi się Tyle piękna II, druga część wydawniczego cyklu poświęconego łódzkiej rzeźbie w przestrzeni miejskiej. Tym razem literacki spacer Marii Nowakowskiej po rzeźbiarskiej Łodzi wzbogacają zdjęcia fotograficzki Katarzyny Wąsowskiej.

Tyle piękna II to efekt współpracy Marii Nowakowskiej, która od lat śledzi dzieje i losy łódzkiego detalu architektonicznego i rzeźby plenerowej, utalentowanej fotograficzki Katarzyny Wąsowskiej i Joanny Szumacher, która wykonała skład książki. W drugiej części cyklu wydawniczego autorka głębiej zanurza się w sytuację łódzkiej rzeźby plenerowej, opisując wybrane przez siebie eksponaty (prace, między innymi, Andrzeja Jocza, Henryka Burzca). Z pierwszej odsłony Tyle piękna czytelnik będzie mógł sobie przypomnieć historię rozwoju łódzkich rzeźb w przestrzeni miejskiej (wersja zaktualizowana). Na zakończenie prezentujemy wywiad Piotra Strzemiecznego z Marią Nowakowską poświęcony, w głównej mierze, historii Plenerowej Galerii Rzeźby z Pasażu Rubinsteina. 

Premiera książki 4 czerwca 2021 roku. Właśnie rusza przedsprzedaż publikacji: w niższej cenie i z autografami autorki! 

Maria Nowakowska
Popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego, animatorka i aktywistka od sześciu lat związana z autorską inicjatywą „Łódzki detal”. Przewodniczka po Łodzi, autorka książek o lokalnej architekturze oglądanej z perspektywy szczegółu („Łódzki detal” – 2016, „Przewodnik po secesji Łodzi i województwa łódzkiego” – 2018, „Tyle piękna” – 2020), dyrektorka programowa Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. Autorka i producentka gry o łódzkiej architekturze – „Łowcy detali” – która w 2018 r. została rozesłana do 296 łódzkich instytucji kultury i oświaty. Absolwentka i doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, laureatka licznych nagród za działalność społeczną, w tym za utworzenie Rynku Włókniarek Łódzkich w Łodzi. Zawodowo przygotowuje i wdraża projekty z zakresu popularyzacji dziedzictwa. Obecnie przygotowuje materiały do doktoratu dotyczącego humanizacji przestrzeni publicznej i przewodnika na temat łódzkiej rzeźby plenerowej po 1945 r.

Katarzyna Wąsowska
Ur. 1990 roku w Gdańsku. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Fotografia, Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współzałożycielka kolektywu wydawniczego Ostrøv. Praktyka artystyczna Wąsowskiej lawiruje pomiędzy subiektywną, nierzeczywistą fotografią kreacyjną a fotografią dokumentalną. Badając archiwa, przeprowadzając wywiady lub odwołując się do literatury paranaukowej, konstruuje historie o miejscach lub konkretnych społecznościach. W 2019 nominowana jako Future Talent przez Fotofestiwal Łódź w ramach Futures Photography Platform. Wybrane osiągnięcia: 2020 – Fotofestiwal w Łodzi / finalistka; 2020 – Discovery awards, Encontros da Imagem, Braga / finalistka;2019 – Woman Photography Grant, PHmuseum; 2019 – Wielkopolska Press Photo / laureatka kategorii zestawy; 2019 – Poznań Photo Diploma Awards / laureatka; 2015 – TIFF Festival, Sekcja Debiuty / laureatka. Wybrane publikacje: 2019 – The fascinating history of Polish migration to South America, The Calvert Journal, magazyn online; 2018 – Nous interrogeons l’existence d’autres dimensions, Fisheye magazine; 2018 – KAJET Journal, On utopias, Issue 2.

AUTOR: Maria Nowakowska
TYTUŁ: Tyle piękna II
WYDAWCA: Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja / Taurus Edukacja i Kultura
LICZBA STRON: 172
OKŁADKA: twarda
ISBN: 978-83-64854-19-4
WYDANE: 29.03.202
1

Książka wydrukowana na papierze munken cream 150 g. Publikacja powstała dzięki wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi w ramach konkursu wydawniczego.

Możliwy odbiór osobisty na terenie Łodzi i Grodziska Mazowieckiego poprzez formularz kontaktowy lub wiadomości mejlowe.

Trwają właśnie prace nad ostateczną formą trzeciej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim. Już teraz możemy zapowiedzieć, że tego lata w Grodzisku Mazowieckim znowu wydarzy się całkiem sporo. 

Zaplanowaliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy, pokazy filmowe, koncerty. Powstaną foldery poświęcone społeczności żydowskiej, w Grodzisku stanie również plenerowa instalacja poświęcona Rodzinie Gerechtów oraz belgijskim Żydom, do której przygotujemy również publikację. Kuratorką tego działania będzie Magdalena Kamińska, która kuratorowała ubiegłorocznej wystawie Ze wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Historia jednej rodziny.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury (program Kultura – Interwencje), Fundacji PZU, Ambasadzie Belgii w Polsce i na Litwie, Urzędowi Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, hurtowni Merkurion, Starostwu Powiatu Grodziskiego oraz przedsiębiorstwu FIB. W tym roku uzyskaliśmy również pomoc ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Aby w pełni móc rozwijać formułę festiwalu, nadal poszukujemy osób i instytucji, które wsparłyby – nawet symbolicznie – finansowo wydarzenie. Dzięki dobrowolnym darowiznom będziemy mogli zorganizować więcej koncertów, publikacji, warsztatów dla wszystkich grup wiekowych czy nakręcić wideo poświęcone społeczności żydowskiej z Grodziska i okolic oraz rozwinąć koncepcję plenerowej instalacji, która stanie w Grodzisku Mazowieckim. Jeśli chcieliby Państwo dofinansować Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku lub znają osoby, dla których historia i sztuka stanowią ważną część zainteresowań, prosimy o dobrowolną wpłatę, tytułem Darowizna na cele statutowe stowarzyszenia na numer konta:

19 1750 0012 0000 0000 3484 9048 

Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja
ul. Kościuszki 41 m 3, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
NIP: 5291800244

Zachęcamy do współpracy również, a może przede wszystkim, lokalnych przedsiębiorców. Dane do kontaktu: info@nkie.pl, tel.: 603616677.  

 Polecane materiały związane z Festiwalem:

Zachęcamy do zapoznania się z raportem z II edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Fotorelacje z wydarzeń

Książka Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Labirynt Bronki – issuu

Książka Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Labirynt Bronki – PDF

Książka Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Labirynt Bronki – wersja fizyczna w naszym sklepie w cenie ZAPŁAĆ ILE CHCESZ. 

Katalog z I edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej – issuu

Katalog z I edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej – wersja fizyczna w naszym sklepie w cenie ZAPŁAĆ ILE CHCESZ

Książka Żydowski ślad Grodziska Mazowieckiego – issuu

Książka Żydowski ślad Grodziska Mazowieckiego – wersja fizyczna w naszym sklepie w cenie ZAPŁAĆ ILE CHCESZ

Plansza komiksowa Edelman w Grodzisku (wersja online)

Wideoreportaż: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi

Wideoreportaż: Cmentarz żydowski w Grodzisku Mazowieckim

Gotowanie online: falafel z ciecierzycy / falafel z bobu

Gotowanie online: hummus

Gotowanie online: szakszuka

Gotowanie online: tabbouleh

Nasz kanał na YouTube

 

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja / Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura.

 

 

 

Zadanie publiczne pn. Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim. Trzecia edycja dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Partner Fundacja PZU.

Honorowy Patronat Burmistrza Grodziska Mazowieckiego.