Wystawa Tyle piękna w Centrum OPUS w Łodzi

cze 3, 2021 | Aktualności, Projekty

4 czerwca otwieramy wystawę Tyle piękna ze zdjęciami Anny Zagrodzkiej i Katarzyny Wąsowskiej, które pochodzą z obu części książek Tyle piękna. Wystawa towarzyszy tegorocznej edycji Fotofestiwalu i jest oficjalną premierą wydawniczą Tyle piękna II.

Wystawa poświęcona serii książek Tyle piękna. O łódzkiej rzeźbie w przestrzeni miejskiej. Podczas wystawy (4-18.06.2021) zaprezentowane zostaną wybrane prace fotograficzne Anny Zagrodzkiej (Tyle piękna część I) i Katarzyny Wąsowskiej (Tyle piękna część II). Odbywające się w ramach Fotofestiwalu wydarzenie stanowić będzie oficjalną premierę książki Tyle piękna II (Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja / wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura).

18 czerwca wystawę zamknie spotkanie autorskie z Marią Nowakowską poświęcone jej najnowszej książce Tyle piękna II.

W Łodzi można znaleźć ok. 200 rzeźb plenerowych, począwszy od tych kameralnych, znanych z parków i osiedli, przez rzeźby w średniej skali. Obrazują one historię w skali mikro i w skali makro – od odpadów z fabryki guzików, które po latach przyniosły miastu jego bodaj najbardziej rozpoznawalne rzeźby, po próby formowania pomnikami lokalnej tożsamości – co zawsze stanowi swoistą konstrukcję w procesie.

Wystawa odbędzie się w dniach 4-18.06.2021 w Centrum OPUS przy ul. Narutowicza 8/10 w Łodzi (I piętro, sala Park).

Godziny otwarcia:

4.06:
10:00 – 18:00 (wernisaż)

7.06 – 11.06:
10:00 – 14:00

14.06 – 17.06:
10:00 – 14:00

18.06:
10:00 – 16:00

WYDARZENIE NA FACEBOOKU

 

O autorkach wystawy:
Katarzyna Wąsowska:
ur. 1990 roku w Gdańsku. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Fotografia, Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współzałożycielka kolektywu wydawniczego Ostrøv. Praktyka artystyczna Wąsowskiej lawiruje pomiędzy subiektywną, nierzeczywistą fotografią kreacyjną a fotografią dokumentalną. Badając archiwa, przeprowadzając wywiady lub odwołując się do literatury paranaukowej, konstruuje historie o miejscach lub konkretnych społecznościach. W 2019 nominowana jako Future Talent przez Fotofestiwal Łódź w ramach Futures Photography Platform. Wybrane osiągnięcia: 2020 – Fotofestiwal w Łodzi / finalistka; 2020 – Discovery awards, Encontros da Imagem, Braga / finalistka;2019 – Woman Photography Grant, PHmuseum; 2019 – Wielkopolska Press Photo / laureatka kategorii zestawy; 2019 – Poznań Photo Diploma Awards / laureatka; 2015 – TIFF Festival, Sekcja Debiuty / laureatka. Wybrane publikacje: 2019 – The fascinating history of Polish migration to South America, The Calvert Journal, magazyn online; 2018 – Nous interrogeons l’existence d’autres dimensions, Fisheye magazine; 2018 – KAJET Journal, On utopias, Issue 2.

Anna Zagrodzka:
ukończyła Fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Technologię Żywności na Politechnice Łódzkiej. Bada zależności zachodzące między nauką i sztuką, łączy fotografię z instalacjami wideo i sferą dźwiękową.Fotograf w zespole architektoniczno-artystycznym realizującym projekt Amplifikacja natury na 16 Międzynarodowym Biennale Architektury – La Biennale Di Venezia (Pawilon Polski, 2018). Laureatka SHOW OFF (Miesiąc Fotogra i w Krakowie) w 2015 r. Odbyła staże w Whitworth Art Gallery, Manchester Museum i w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Autorka publikacji: Fotografia subiektywna 1956 – 1969 w sztuce polskiej (Galeria Labirynt, Lublin 2016); Rytm chłodnego rozsądku w: „NOT.FOT. Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora” (Muzeum Tatrzańskie, Zakopane 2017).

18 czerwca w przestrzeni Biblioteki Miejskiej w Łodzi (Filia nr 49) odbędzie się spotkanie autorskie z Marią Nowakowską poświęcone wydanej właśnie książce Tyle piękna II.
Tyle piękna II to kolejna podróż szlakiem łódzkich rzeźb plenerowych, którą prowadzi Maria Nowakowska w towarzystwie zdjęć Katarzyny Wąsowskiej. Wśród sfotografowanych prac znajdziemy i poznamy dzieła Andrzeja Jocza, Arona Muszki, Henryka Burzca czy Michała Gałkiewicza. Nie zabrakło też sporej ilości informacji poświęconych pomnikowi Tadeusza Kościuszki czy… Plenerowej Galerii Rzeźby. Oprócz rysu historycznego, rozbudowanego wstępu, sylwetek rzeźb książka zawiera także wywiad-rzekę z Marią Nowakowską, który przeprowadził Piotr Strzemieczny.

O autorce:
Maria Nowakowska
Właścicielka marki „Łódzki detal”, dyrektorka programowa międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest, autorka 4 książek, 15 folderów i szeregu artykułów o architekturze oraz sztuce w przestrzeni publicznej Łodzi i regionu. Laureatka nagród Rektora Uniwersytetu Łódzkiego i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, stypendium Prezydent Miasta Łodzi, licznych wyróżnień za działalność społeczną. Wielokrotnie występowała w mediach i na konferencjach jako ekspertka ds. dziedzictwa kulturowego i jego promocji. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego. Producentka gry planszowo-karcianej „Łowcy Detalu. Łódź”. W 2020 r. opracowała m.in. 9 szlaków i filmów śladami detalu architektonicznego w miastach województwa łódzkiego.
Wystawa odbywa się w ramach tegorocznej edycji Fotofestiwalu, program Strefa Miasto.
Książka Tyle piękna II ukazała się dzięki finansowemu wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.
Za przestrzeń wystawienniczą dziękujemy Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS.

Trwają właśnie prace nad ostateczną formą trzeciej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim. Już teraz możemy zapowiedzieć, że tego lata w Grodzisku Mazowieckim znowu wydarzy się całkiem sporo. 

Zaplanowaliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy, pokazy filmowe, koncerty. Powstaną foldery poświęcone społeczności żydowskiej, w Grodzisku stanie również plenerowa instalacja poświęcona Rodzinie Gerechtów oraz belgijskim Żydom, do której przygotujemy również publikację. Kuratorką tego działania będzie Magdalena Kamińska, która kuratorowała ubiegłorocznej wystawie Ze wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Historia jednej rodziny.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury (program Kultura – Interwencje), Fundacji PZU, Ambasadzie Belgii w Polsce i na Litwie, Urzędowi Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, hurtowni Merkurion, Starostwu Powiatu Grodziskiego oraz przedsiębiorstwu FIB. W tym roku uzyskaliśmy również pomoc ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Aby w pełni móc rozwijać formułę festiwalu, nadal poszukujemy osób i instytucji, które wsparłyby – nawet symbolicznie – finansowo wydarzenie. Dzięki dobrowolnym darowiznom będziemy mogli zorganizować więcej koncertów, publikacji, warsztatów dla wszystkich grup wiekowych czy nakręcić wideo poświęcone społeczności żydowskiej z Grodziska i okolic oraz rozwinąć koncepcję plenerowej instalacji, która stanie w Grodzisku Mazowieckim. Jeśli chcieliby Państwo dofinansować Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku lub znają osoby, dla których historia i sztuka stanowią ważną część zainteresowań, prosimy o dobrowolną wpłatę, tytułem Darowizna na cele statutowe stowarzyszenia na numer konta:

19 1750 0012 0000 0000 3484 9048 

Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja
ul. Kościuszki 41 m 3, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
NIP: 5291800244

Zachęcamy do współpracy również, a może przede wszystkim, lokalnych przedsiębiorców. Dane do kontaktu: info@nkie.pl, tel.: 603616677.  

 Polecane materiały związane z Festiwalem:

Zachęcamy do zapoznania się z raportem z II edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Fotorelacje z wydarzeń

Książka Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Labirynt Bronki – issuu

Książka Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Labirynt Bronki – PDF

Książka Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Labirynt Bronki – wersja fizyczna w naszym sklepie w cenie ZAPŁAĆ ILE CHCESZ. 

Katalog z I edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej – issuu

Katalog z I edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej – wersja fizyczna w naszym sklepie w cenie ZAPŁAĆ ILE CHCESZ

Książka Żydowski ślad Grodziska Mazowieckiego – issuu

Książka Żydowski ślad Grodziska Mazowieckiego – wersja fizyczna w naszym sklepie w cenie ZAPŁAĆ ILE CHCESZ

Plansza komiksowa Edelman w Grodzisku (wersja online)

Wideoreportaż: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi

Wideoreportaż: Cmentarz żydowski w Grodzisku Mazowieckim

Gotowanie online: falafel z ciecierzycy / falafel z bobu

Gotowanie online: hummus

Gotowanie online: szakszuka

Gotowanie online: tabbouleh

Nasz kanał na YouTube

 

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja / Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura.

 

 

 

Zadanie publiczne pn. Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim. Trzecia edycja dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Partner Fundacja PZU.

Honorowy Patronat Burmistrza Grodziska Mazowieckiego.