Zostań Patronem IV Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim

cze 23, 2023 | Bez kategorii

IV Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się w dniach 17-21 sierpnia. I zachęcamy Was do wsparcia finansowego, bo to dla Was robimy go od czterech lat i zagłębiamy się w żydowską historię Grodziska Mazowieckiego i nie tylko.

 

W tym roku zdecydowaliśmy się założyć zrzutkę na tegoroczną edycję. Cel – 50 000 złotych – był dość duży, ale wiedząc, że każda uzbierana kwota, nawet ta nieosiągnięta, będzie zastrzykiem finansowym dla tegorocznej odsłony, postanowiliśmy spróbować. Cały czas można wpłacać dowolne kwoty na IV FKŻ w Grodzisku, można również wybierać sobie ustalone nagrody (kubki, książki, plecaki, plakaty, płyty) – dzięki każdej wpłacie ta edycja będzie coraz lepsza i ciekawsza.

Otrzymaliśmy w tym roku dotację od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Starostwa Powiatu Grodziskiego, Urzędu Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz wstarcie od prywatnych sponsorów i osób. Dzięki temu w Grodzisku w sierpniu znowu odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej, który organizujemy dla Was bezpłatnie.

Co zrobimy dzięki zrzutce?

Przede wszystkim postawimy namioty festiwalowe, zaprosimy zespoły muzyczne (jeśli przekroczymy zakładaną kwotę to również nie tylko z Polski) i wydamy Byliśmy z Grodziska II. Pracujemy nad kolejną historyczną wystawą, do której powstanie katalog. Chcemy rozmawiać o literaturze i słuchać o literaturze oraz poznawać żydowskie dziedzictwo Pruszkowa, Płocka, Koluszek i Kozienic. 

Możecie nas wspierać poprzez Zrzutkę, przelewami bezpośrednimi lub przez konto na buy coffee. 

Możecie to robić jako osoby prywatne (dziękujemy w osobnym wpisie) lub jako firmy, które są naszymi Sponsorami i Partnerami. 

Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim odbywa się od 2020 roku. Przez ten czas gościliśmy Mikołaja Grynberga, Miriam Synger, Mariusza Szczygła, Agatę Tuszyńską, Macieja Płazę, Karolinę Sulej, Ulę Rybicką, Tomasza Raffa i Katarzynę Neugebauer, Joannę Degler (Lisek), Bastarda Trio i Pawła Szamburskiego Solo, Shofar, Pawła Nowickiego i Remka Mazura-Hanaja, Bente Kahan i Annę Riveiro, DJ-a Blumentala i DJ-a Fagota, Kapelę Timingeriu, Rabina Dawida Szychowskiego, Rabinkę Małgorzatę Kordowicz, Rabina Icchaka Rapoporta, Filipa Springera, Joannę Podolską, Magdalenę Budę i Krzysztofa Bielawskiego, Maję Luxenberg. Rozmawialiśmy o żydowskim dziedzictwie Łodzi, Konstancina, Jeziorny i Skolimowa oraz Pruszkowa. 

Zorganizowaliśmy własne wystawy: poświęconą rodzinie Gerecht i rodzinie Frejdlichów. Przy ulicy Harcerskiej znajduje się instalacja zewnętrzna dotycząca życia Bronki Gerecht i belgijskich Żydów zamordowanych w Shoah. Ściągaliśmy wystawy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi i archiwum Ambasady Izraela. Ambasada Izraela, ze swoim klubem filmowym, organizowała pokazy kina izraelskiego, a w 2022 roku do Grodziska zawitał Warsaw Jewish Film Festival. 

Wydanie Byliśmy z Grodziska spowodowało również, że miejsce życia swoich rodziców i dziadków zaczęli odwiedzać potomkowie żydowskich rodzin z Grodziska, a wydana żydowska historia Grodziska (Nasze miasteczko Grodzisk) odkrywa nowe fakty z życia miasta. 

Bastarda, na nasze zamówienie, opracowała niguny dynastii Szapiro, które mogliście i mogłyście usłyszeć na specjalnym koncercie w 2022 roku, a słuchowisko Córka Rabina, które stworzyliśmy na podstawie książki Malki Szapiro, dostępne jest na naszym spotifaju. 

 

Zachęcamy Was do wspierania Festiwalu, który powstaje z myślą o Was i dla Was. Potrzebne informacje: 

Darowizna przelewem:
Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja
ul. Kościuszki 41 m 3
05-825 Grodzisk Mazowiecki
nr konta: 19 1750 0012 0000 0000 3484 9048 (bank BNP Paribas)
Tytuł przelewu: Wpłata na cele statutowe stowarzyszenia
Wirtualna kawa: