Synagoga w Grodzisku

sie 1, 2023

W tym roku podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim będziemy realizować projekt Synagoga w Grodzisku w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

 

W ramach zadania zrealizujemy wystawę poświęconą Wielkiej Synagodze w Grodzisku oraz odbędą się dwa spotkania – warsztaty pamięciowe, będące jednocześnie ingerencją artystyczną w przestrzeni miejskiej, a także spotkanie z rabinem związane z kabałą/midraszami i rolą synagogi w judaizmie. Powstanie również publikacja (dostępna w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim) poświęcona Synagodze w Grodzisku.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją Synagoga w Grodzisku autorstwa Piotra Strzemiecznego (KLIK)

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją fotograficzną z wystawy (KLIK)

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją fotograficzną z warsztatów pamięciowych-ingerencji artystycznej Cwiszn (KLIK)

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją fotograficzną z wykładu Belli Szwarcman-Czarnoty (KLIK)

Zachęcamy do zapoznania się ze spisem grodziskich Żydów zamordowanych w Holokauście (KLIK)

Zachęcamy do zapoznania się z wirtualną wystawą Synagoga w Grodzisku (KLIK)

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją fotograficzną ze spotkania z rabinem (KLIK)

 

Zadanie odbywa się dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa i zostanie włączone do trwającego pięć dni IV Festiwalu Kultury Żydowskiej, które organizuje nasze stowarzyszenie.

 

Zadanie „Synagoga w Grodzisku” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa 2023.